Wanastowi Vjecy - žebříček desek

4. ledna 2012 v 20:17 | Miloš Vaníček |  Žebříčky
Již v recenzi desky Letíme na Wenuši jsem nakousl vydání tohoto článku, shrnujícího dosud vydané desky formace Wanastowi Vjecy. Jak už asi víte, považuji se za osobu vhodně erudovanou k tomuto tématu.
Do tohoto žebříčku nezahrnuji Divnoalbum z roku 1993, které nepovažuji za regulérní řadovku (obsahuje živáky, instrumentálky a remixy dříve vydaných skladeb) a sólovku P.B.CH. z téhož roku, která sice bývá mezi tato alba řazena, ale ruku na srdce, nepatří tam... Už z proncipu pak logicky nezařazuji samozřejmě ani výběrové Ty nejlepší věci a Best of 20 let a prvnotní sampler Epidemie s prvními 4 singly kapely, z nichž 3 vyšly stejně později na řadovkách. Takže se zde rozepíšu o těchto sedmi albech: Tak mi to teda nandey, Lži, sex a prachy, Andělé, 333 stříbrnejch stříkaček, Hračky, Torpédo a Letíme na Wenuši.

7. HRAČKY (2000)


První deska nového tisíciletí je také první na které bubnoval Martin Vajgl (Vltava, -123 minut). Je aranžérsky nejvyprodukovanější, nejoriginálnější, nejneobvyklejší, nejkratší a bohužel také nejhorší. Nutno však podotknout, že i nejhorší deska kapely se řadí k tomu nadprůměrnému, co v naší republice kdy vzniklo. Na albu je jen 9 skladeb (+ úvod), z toho P.B.CH., po většinu existence kapely jeden ze dvou pilířů sestavy, hraje jen na pěti (!) nahrávkách. Byla tu obrovská snaha o originalitu, aranže jsou neskutečně propracované, poprvé je zde více elektroniky, elektrické bicí, synthezátory, bohužel tady se Kodym a spol. pustili do něčeho, co by měli přenechat jiným. To co umí nejlépe - krásné kytarové skladby se silnými melodiemi a vynikajícími texty - zde naopak nepředvedli téměř vůbec. Z desky dodnes v povědomí veřejnosti zůstala po všech stránkách skvělá balada Otevři oči, Jediná od Mira Žbirky (pozor, nejde o cover, Miro napsal tuhle píseň pro Hračky a svou verzi nahrál až dodatečně po letech, podobně jako Kryl se svou Nevidomou dívkou), která mi však jako skalnímu fanouškovi připadá otravná, a samozřejmě téměř kultovní Neděkujem, vypadněte, vynikající protestsong, asi nejlepší píseň tohoto stylu od Vjecý, o to víc však zamrzí sbor v refrénu, který skladbu dost shodil. Zbytek písní zapadl v zapomnění. Právem...

6. Torpédo (2006)


Jen 2 alba WV neměla charakteristicé orámování obalu. Shodou okolností jsou to ta na posledních dvou místech. Po Hračkách následoval (naprosto správně a pochopitelně) návrat k poctivému muzikanství a rockovému soundu, možná to ale zašlo až moc daleko a na albu není nic překvapivého. Obsahuje hned tři nové protestsongy, ze kterých navzdory očekávání kritiky v době příchodu alba přežila pouze skladba Kde je český král?, několik cover verzí, ze kterých vyčnívá (trapností) Myslím na tebe (originál Back in black od AC/DC), jednu blbost (Nátěr), špatný vtip v podobě punkového remaku tehdy 14 let staré hitovky Nahá, několik nevýrazných písniček často na motivy již dříve použité jak u Vjecý, tak u LUCIE a samozřejmě 2 dodnes hrané hity, Slečna Anna je za vodou a Otevřená zlomenina srdečního svalu. Já osobně v kontextu tvorby kapely nemám rád ani jednu z těchto dvou balad. Jsem sice rád že je v rádiích dodnes hrajou (on je to v českých poměrech opět velice slušný nadprůměr), ale proč sakra nehrají radši starší pecky z prvních 4 alb?

5. Letíme na Wenuši (2011)


V těchto dnech tolik diskutovaná novinka, první deska v nové sestavě (Kodym solo gt; Havlíček bg; Vartecký backlight gt; Smetáček drums). Kodym od začátku anoncoval že jde o nový začátek. Nakonec ale desku značně poškodilo to že jde o nový začátek věrně napodobující ten první začátek. Obal, intro, narážky neberou konce. Kritika album moc dobře nepřijala. Já jsem čekal že to bude fiasko, ale potěšující je, že deska není podle mně v žebříčku poslední a že se celkem povedla. Já jsem s novinkou spokojen (viz recenze). Jak desku přijme širší veřejnnost, na to si budeme muset ještě počkat...
Debut je ale o něco dál. A i kdyby nebyl, Letíme na Wenuši to prohraje právě jeho kopírováním.

4. Tak mi to teda nandey (1991)


První deska. Počátek legendy. Punkový nebo místy punkrockový nářez jak má být, na albu je cítit, že si hlavní dva protagonisté odskočili od LUCIE právě za účelem tvorby trochu jiné muziky. Místo hostů odmítli postupně Karel Gott a Svatý Vincent, proto na albu slyšíme kromě Kodyma a PBCH také Chrise Chamberse. Jednu píseň nazpíval i bubeník Adolf Baude Vitáček. Je to jednoznačně nejsyrovějš a nejtvrdší, nejryzejší deska Vjecý, podle puritánů jediná správná bez ústupků a nejlepší. Já si to nemyslím. Jde ale o další ze silných debutů, kdo by dnes neznal Bednu od Whisky, Lásku - teror, Křídla, Wona je Hotowá, Woni, kolttiy nabitý - holky nalitý nebo právě titulní Tak mi to teda nandey?

3. Andělé (1996)
Kodymovi a P.B.CH. v roce 1996, 2 roky po Černých kočkách mokrých žábách, nejslavnější desce LUCIE, začaly nezadržitelně vysychat finanční zdroje (však si také Robert koupil rok před tím zámek), proto podle svých slov rychle odbyli a vydali desku. Protože ale v té době byli ve své absolutně vrcholné formě, vypadlo z této rychloakce jedno z mezi fanoušky nejoblíbenějších alb této kapely, Andělé. Možná nepřineslo nic moc nového v projevu, ale zato nechybí řada nezapomenutelných písní. Sbírku zvadlejch růží parodující Blbá, Kočárek, Láska se zajímavými dvojsmysly v textu, punkové nářezy Anarchija a RnR a samozřejmě titulní Andělé patří mezi dodnes velice známé skladby.
2. Lži, sex a prachy (1992)
Kririkou nejchválenější album. V této raně porevoluční době české hudbě kralovala bez konkurence LUCIE a na záda jí dýchala pouze druhá kapela Kodyma a P.B.CH., Wanastowi Vjecy. Jedinkrát v historii si pozici prohodily, bylo to po vydání alba Lži, sex a prachy (produkce Miloš Dodo Doležal - záruka kvality). Celá deska zní oproti předchozí Tak mi to teda nandey daleko barevněji, pestřeji, každá píseň je jiná. Je to dáno i tím, že se zde Kodym poprvé rozhodl použít nástroje ze své sbírky ve větší míře (viz obal desky). Pro zajímavost uveďme to, že na albu hraje současný bubeník Štěpán Smetáček a na následující veleúspěšné turné 93 vyrazil jako doprovodný kytarista Radek Havlíček (teď basa). Povedenost alba dokládá suchý výběr několika písní. Nahá, Lži, sex a prachy, Jsem nevinej, Noční labuť, Kapky krve... Všechny tito celonárodní hity ale přesvědčivě překoná nejslavnější skladba nejen alba, ale celé tvorby WV. Asi nejlepší love balada z celé české historie. Píseň, kterou zná bez nadsázky skoro každý v ČR, ale i v zahraničí. Co dodat. Sbírka zvadlejch růží!
1. 333 stříbrnejch stříkaček (1997)
A máme tu mého vítěze. Je to deska, na které jsem vyrůstal a která tak z velké části způsobila moje zaujetí pro tuhle formaci. Nejdelší, nejpestřejší, nejzajímavější. Jedinečná. Je na ní použito nejvíce různorodých nástrojů, aranže jsou citlivě sestavené a krásně se poslouchají. Texty jsou hravé, vtipné, zárověň ale citově zaměřené, od Kodyma jako vždy povedené. Album nestojí na prvoplánových hitech, přesto se jich i tady "pár" našlo. Vlkodlak, Holčičko! (což se málo ví, ale je o cover několika coverů, úplně původní znění je od u nás nepříliš známých New Order), V princeznách, nebo krásná world music balada Kouzlo, asi nejznámější track desky. Skladeb je ale celkem 17 (s tím že 2 z toho jsou mezihry "333") a i mezi těmi méně známějšími se najdou skvělé kusy. Mými osobnímy favority jsou Na druhý straně pekla, Telepatie a Hodná holka. Bonus je Vykopej ty zrůdy, kde Robert Kodym procítěně "zpívá" depresívní text v doprovodu smyčcového kvartetu. Důkaz toho, že si kapela dala záležet, je vedle krásného bookletu s texty w češtině i polski také to, že hned 4 skladby trvají 3 minuty a 33 vteřin.... Slabé místo alba? Žádné!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 12. ledna 2012 v 21:55 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

2 Caseyobete Caseyobete | E-mail | Web | 22. září 2017 v 16:58 | Reagovat

<a href=https://www.viagrapascherfr.com/>Show more>>></a>

3 KIRAsank KIRAsank | E-mail | Web | Pátek v 19:58 | Reagovat

To determine internal swelling is difficult enough, therefore, consequently, they influence the body for a long time, which threatens the normal fetus. Fluids are dangerous because they break blood circulation. Such picture leads to worsening feeding and the breath baby, created hypoxia.
Fighting such a pathology should be done with the help of correction feeding and special procedures so that water does not stay tissues. If the woman is resting, then under the feet preferably put a cushion or pillow to improve the blood circulation of tired legs. Prohibited long time to sit or stand, as this leads to stagnation in the body. It is recommended that the knee-elbow position several times a day in order to increase blood flow.
<a href=http://pregnancyplus.info/what-causes-swollen-feet-after-giving-birth>swollen feet after giving birth</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama