Znáte Nirvanu?...

6. března 2012 v 22:43 | Miloš Vaníček |  Špeky
Hloupá otázka? Ale kdeže... Při vyslovení jména aberdeenské alternativně-rockové kapely a bezesporu nejslavnějších představitelů odnože alternativního rocku nazvané Grunge si většina lidí vybaví nejslavnější hit Smells Like Teen Spirit. Na tyto stránky ale chodí (doufám) lidé znalí kompletní řadové diskografie, sestávající z pouhopouhých 3 řadovek - syrového Bleach ještě s Chadem Channingem za bicími, slavného Nevermind (netřeba představovat) a bonbónku na závěr, (ne)zbroušeného diamantu v podobě fenomenálního In Utero, jedné z nejlepších desek všech dob. Nabízí se otázka, čeho bychom se dočkali, kdyby se Kur(d)t C/Kobain nevžil do role Hamleta, ale tím se dnes zbývat nechci... Zpátky k tématu. Mezi lidmi je velice rozšířený i záznam koncertu z MTV Unplugged serie (dobře, zase až tak úplně unplugged to nebylo). Pak sem tam nějaký živák, ale to je tak všechno. Ano, tušíte správně, dnes se chci zabývat bootlegy, živáky, raritními nahrávkami, demáči, alternativními verzemi, singly, EP, covery, ...


Nirvana, sice ještě bez Chada (a pochopitelně dávno před Davem Grohlem), zato už s Kristem a samozřejmě Kurtem, se nejdříve od roku 1985 jmenovala Fecal Matters, zřejmě kvůli Cobainově zaujetí do zvráceností. Kapela se rozpadla, jediné nahrávky proběhly na zkouškách a jednou byly zaznamenány na kazeťák Kurtovy tety Mari. Jediný, který se dostal ven a tudíž má smysl ho shánět, je demáč "nejlepší pecky o masturbaci" - Spank Thru, mimochodem vzniklé nekonečným coverováním a pozměňováním Breaking the Law od Judas Priest. Nahrávka vyšla na kompilačním albu Sliver The Best Of The Box, skvělém výběru, který v článku ještě několikrát zmíním. Ze živáku pak vyšla oficiálně na koncertním CD From The Muddy Banks Of The Wishkah. Další z této rané doby je skladba, vzhledem k tomu, že Kurt pracoval pro Melvins jako bedňák a bezmezně obdivoval jejich frontmana Buzze Osbornea (prý mu ukázal krásu Punk Rocku - "Punk Rock je svoboda!"), s příznačným názvem - Love Buzz. Šlo o první větší hit Nirvany, málo se však ví, že to je coververze Shocking Blue (Holandsko). Šlo o vůbec první singl Nirvany (tehdy u nezávislého místního vydavatelství Sub Pop). Na desce byl vyrit citát Kristova otce "Kdybyste ty zatracené kytary radši vyměnili za lopaty" a v rádiu se nehrál, dokud si ho na místní lokální univerzitní stanici telefonicky neobjednal sám Kurt Cobain. K dostání je kromě tohoto singlu v nákladu 1000 kusů (ano, je zhola nemožné ho získat) na první řadovce Bleach z roku 1989 (pořád sub Pop, tentokrát už pokryto směšnou "smlouvou", dá li se to tak vůbec nazvat) a živě také na jednom z CD z kompletu k 20 výročí Nevermind. Na B side tohoto singlu byla - pro zajímavost - Big Cheese, pak už ale přichází mistr Chad Chaning na bicí a následoval onen 15. červenec 1989 a v obchodech se s mizernou propagací a malým nákladem poprvé objevila deska Nirvany - Bleach!


Syrové, neučesané, ale přesto, nebo možná právě proto, vynikající album obsahuje jak rané skladby od Fecal Matters a zmíněné covery, tak už i první z pozdějších velkých hitů, namátkou jmenujme School, ozdobu všech koncertů Nirvany, a z první desky asi nejprovařenější About a Girl (o jedný holce - o Kurtově tehdejší přítelkyni Tracy, ačkoliv to Kristovi ani nikomu jinému nepřiznal). Jsou zde patrné první znaky kurtových ne krásných, ale propracovaných, hlubokých a náročných, těžkých textů a právě About a girl už poukzuje i na Kurtův neskutečný skladatelský potenciál i co se týče melodií a aranží (ty bych ale zrovna na této placce nevyzdvihoval).


Nebyl ale čas usnout na vavřínech, proto v sobě Kurt nastartoval svůj tvůrčí vodotrysk skvělých nápadů, jehož vrchol teprve měl přijít. Zatím tedy na sebe upozornil singlem Sliver, oblíbenou skladbou, která ale nevyšla nikdy na řadovce. Objevila se tak na singlu spolu s B side Dive a doplnily je živáky About a Girl a Spank Thru. Pokud je tento kompilát něčím zajímavý, tak obsazením bubenického postu - bubnuje zde Dan Petters (ano, Mudhoney) a v Dive bubny namlátil sám Kurt Cobain! Který byl ovšem pro neznámost ve studiu uveden jako Kurt Covain... Ale to se mělo změnit, a to brzy Ještě ale k Sliver. Krom singlu vyšla samozřejmě na best of eponymním albu Nirvana z roku 2002, na albu singlů a B sides Incesticide v dvaadevadesátém, na singlech k Nevermindu (opět ta výroční reedice), a teď to nejzajímavější - accoustic home made demo! Na trojdiskové kompilaci z roku 2004 With the Lights Out a také už na zmíněném Sliver The Best of Boxu. A tradičně živák z From The Muddy Banks Of The Wishkah.


Následovaly dvě EP nahrávky, slibě vypadající, ale nepřinášející vůbec nic nového. Vznikly pouze k propagaci turné v Austrálii a Japonsku, vyšly v malém nákladu ahlavně - byly na nich pouze do té doby už jednou nebo vícekrát (Love Buzz) nahrávky, pro nás tedy nepřinášejí vůbec nic nového. Do kapely přišel nový bubeník - Dave Grohl.

To už se ale napětí stupňovalo a nový singl předznamenal příchod nové desky pod novým vydavatelem, tentokrát už pod velkým vydavatelstvím DGC Records. Na Bčku opět o level propracovanější skladby Drain You a Aneurysm. Drain You krom tohoto singlu vyšla živě na From The Muddy Banks Of The Wishkah, demo opět na With the Lights Out (skutečně hodnotná kompilace, kde jsou dema většiny skladeb, jen co je pravda), také samozřejmě na Nevermindu. K dalším vydáním se dostaneme dále... Ještě jsem nezmínil A stranu toho singlu - to byla Smells Like teen Spirit, o které netřeba psát... Jen pro zajímavost - Kurt byl v té době člověk na pokraji chudoby a spal na zadních sedadlech svého dezolátního, třicet let starého Plymounthu Valiant.


Tomu byl ale během pár týdnů konec. Vyšla očekávaná deska, Nevermind! Podle mohých nejdůležitější rockové album všech dob, kritiky uznávané, fanoušky milované. Prodalo se ho nějakých 45 milionů... Obsahuje krom Teen Spirit také - z hitovek namátkou - Come As You are, Lithium, Polly, nebo podle mého skromného mínění nejlepší skladbu Nirvany - Something In The Way. Za ní následuje 10 minut ticha a za tím je skrytý track Endless Nameless. Po nahrání byla na žádost vydavatelsví deska zvukařem přemixována do společensky přijatelnější podoby.


S vydáním Nevermindu se všechno totálně zlomilo správným (?) směrem a z Nirvany se stala nejuznávanější a hlavně nejpopulárnější rocková kapela světa! Na to však doplatil velice citlivý, introvertní a těžce životem zkoušený schizofrenik Kurt a ačal s tím nejhorším, s čím vůbec mohl. S Heroinem. Koncerty byly i nadále úžasné, každý další byl lepší, zárove%n se ale musely dost často rušit... Když došlo na hlavní kapelu v Readingu na legendárním festivalu, začaly se šířit zprávy o frontmanově úmrtí. Na pódiu se však Kurt přece jen nakonec objevil. Přijel na invalidním vozíku, ze kterého v zápětí spadl. Pak už následoval neskutečný rockový nářez. Nirvana smetla všechny pesimistické úvahy svým výkonem do koše. Podle mnohých to byl nejlepší koncert Nirvany vůbec. Oficiálně na nahrávce nevyšel, na internetu se však dá všude jednoduše sehnat... I přes oficiální From The Muddy Banks Of The Wishkah a další alternativí nahrávky, pokud mám doporučit jediný živák Nirvany, bude to bootleg z Readingu.


Hned potom přišla z hlediska alternativních nahrávek další povedená akce - vystoupení v pořadu BBC LIVE. Zaznělo zde několik skladeb z Nevermindu i odjinud, znalci taktéž tyto nahrávky jistě ocení. Vyšly ovšem až o dvacet let později, na výročním vydání Nevermind.

Další vystoupení následovala na MTV a v televizi, většinou pouze "Teen Spirit" a často pouze na playback. Nahrávky neoficiální jsou, nemá však žádný smysl je poslouchat - je to nuda.

Když už bylo prodáno nějakých 10 milionů nosčů Nevermindu a Nirvana měla (zdánlivě) neotřesitelnou pozici, přišly další singly k této desce - ještě v roce 1992 to byly Come As You Are (s Bčkem Endless Nameless), Lithium (na B side živák velice osobní skladby Been a Son, ukazující na problémy Kurta a zklamání z rozpadu rodiny v jeho raném mládí, tedy událostí, která ho ovlivnila po zbytek kariéry a bohužel hlavně života, a druhou skladbou Curmudgeon), a do třetice ještě In Bloom (s živou verzí Polly na Bčku). V této době už se ale problémy s heroinem vystupňovaly a Kurt už několikrát klinicky zemřel (došlo k zástavě dechu a srdce). Při životě ho držela pouze hudba, které byl zcela bezmezně oddán. Začal plánovat a také psát novou desku. Ještě před tím vyšla deska Incesticide, která již v článku byla zmíněna. CD v roce 1992 obsahovalo B strany všech do tohoto data vydaných singlů, některá dema, Radio Edits, pár nových coveru, které v té době na koncertech zněly maximálně rok, např. Molly´s Lips a Son of a Gun od Kurtových milovaných Vaselines. Tuto kapelu mimochodem velice obdivoval... Co ale bylo na této kompilaci ještě anomální - došlo na ní ke kompletnímu vysypání šuplíků.Obsahuje tedy i nové skladby, dříve nevydané. A později víceméně taky ne, proto nezbývá než Incesticide doporučit, pokud už máte dost konvence. Tímto se kapela oprostila od Nevermindu a následovala několikaměsíční přestávka. Během ní se Kurt střídavě léčil, střídavě (a to častěji) prohluboval závislost. Po turné (opět z něj jsou na internetu bootlegy, ale v mnohem menší míře a nejsou tolik zajímavé) z hudebního hlediska zajímavý okamžik přišel, když Kurt pomáhal své nové partnerce (a pozdější manželce) Courtney Love a její kapele Hole s nahráváním nové desky. Na jedné písni zní jeho vokály, po nahrávání pak došlo na jaming - Courtney s kytarou, producent alba s basou, Pat Smear s druhou kytarou a Kurt za bicími. Bohužel samozřejmě neexistuje nahrávka.

Mezitím už po různých studiích a také v Kurtově novém obýváku vznikala další dema, předzvěst nové desky. Ven se dostaly, a to právě na Sliver he Best Of Boxu a With the Lights Out, nebylo to hned, ale až po nějakých deseti, dvanácti letech, kdy tyto kompilace vyšly. Jde o takové věci jako Rape Me, All Apologies nebo Heart-Shaped Box. V těchto rare versions příjemná zpestření pro každého fanouška.


Následovaly řeči o om, že půjde o vrchol dosavadní tvorby Nirvany. A když vyšel první singl, Heart-Shaped Box, všichni bylo doslova ohromeni. Na B straně "Milk It"/"Marigold", na A straně pak zmíněný velký hit, jedna z nejsložitějších a nejpropracovanějších skladeb (hudebně a hlavně textově) nejen Nirvany, ale celé novodobé populární hudby.
Následně vyšly současně singly Rape Me a All Apologies, obě se stejným B v podobě Moist Vagina.

Pak se Kurt oženil, měl se stát otcem, podle singlů byla na cestě bez přehánění úasná deska, přesto se Kurt stále více psychicky trápil a problémy řešil opět heroinem. Situace byla horší než jindy. Navíc teď už plnil stránky bulváru víc než specializovaná média.

Kurt se však (už jako čerstvý otec) ještě jednou vzchopil a nahrál kvalitativně jednu z nejlepších desek vůbec, In Utero. Původně se deska měla jmenovat I Hate Myself and I Want to Die a mělo mít mírně jiný setlist, bylo však ze strany Geffen Records zamítnuto. Dá se ale porůznu na internetu najít i této podobě, hledejte proto "Unplugged and more" skrývá se zde právě tato velká rarita a svým způsobem jeden z největších pokladů pro každého příznivce tohoto stylu rockové hudby.

Pak ale vyšlo tvrdé syrové, ale propracované, detailně zpracované, po všech stránkách skvělé album In Utero, tak jak ho všichni známe. Krist Novoselic označil toto album jako jeho nejoblíbenější, stejně tak Kurt považoval In Utero za svůj životní výkon. Redaktor Brian Willis z New Musical Express zhodnotil album takto: "Album je nabité ironií a jasnozřívostí. In Utero je Kurtova pomsta." Album obsahuje mj. Dumb, Rape Me, Heart-Shaped Box, All Apologies a další. Na konci, podobně jako na Nevermindu, následuje několikaminutové ticho a potom téměř neznámá skladba Gallons Of Rubbing Alcohol Flow Through The Strip, ovšem pouze na některých výliscích nosiče.


Opět jako v případě nevermindu, po vydání pokračovalo vydávání singlů k placce. Dočkali jsme se tak ještě vydání Pennyroayal Tea (spoluautorství manželů Cobainových) s B side I Hate Myself and Want to Die (která na finální verzi In Utera neprošla) a cover americké folkové lidovky Where did you sleep last night.

Na konto úspěšnosti nové desky byla Nirvana pozvána do pořadu MTV unplugged, k čemuž měl Kurt "jedinou" připomínku - jejich koncert bude jiný než ty ostatní z cyklu. Po všech peripetiích mezi šéfy MTV a Kurtem s Nirvanou v minulých letech mu nakonec ustoupili. Raději... Takže koncert nebyl tak docela unplugged, spíše taková "ztlumená" Nirvana. Přímo na pódiu pk kapela spojila síly s Meat Puppets a paradoxně zahráli více coverů než vlastních skladeb. Ohlas byl přesto skvělý. Z koncertu vyšlo veleúspěšné CD (to bylo už po Kurtově smrti) ještě v roce 1994 a asi každý ho dobře zná. Nebylo zde ovšem nahráno všechno. Na koncertě zazněla třeba i Sweet Home Alabama z repertoáru Lynyrd Skynyrd, kterou byste na koncertním CD hledali marně...


Něž se začalo připravovat nové album, vyšel "pro připomenutí" (jako by to bylo potřeba) singl About a girl s Bčkem Something In The Way, a jelo se evropské turné. Na něm se Kurt poprvé v Římě pokusl o sebevraždu, ačkoli se to téměř nikdo nedozvěděl (pokus byl neúspěšný). Pochopil, že žena a dcera to s ním mají těžké a že jim život pouze ničí svou závoslostí. Naposledy se pokusil o zvrat osudu a podstoupil léčbu - neúspěšně. Tak zůstal o samotě ve svém domě, pustil si Automatic for the people od R.E.M. a napsal dopis na rozloučenou. za zvuku skladby Man On The Moon se předávkoval a vložil do ´úst brokovnici. Jestliže předávkování heroinem by ještě rozdýchal (ebylo by to u něj poprvé), kus lebky několik metrů od těla smutně zakončil život jednoho z nějvětších rockerů, autorů, skladatelů, ... hudebníků.

Nikdy tak nedojde na projekt, na který bych byl osobně hodně zvědavý - společné album dvou velkých kamarádů Michaela Stipea (R.E.M.) a Kurta Cobaina. Nehledě na to, že s Nirvanou byl okamžitě konec...

Práva na veškeré písničky od Kurta získali Courtney Love, Krist Novoselic a Dave Grohl. Nevěděli tehdy, že si zadělali na pěkné problémy. Kurt byl totiž ještě v posledních chvílích překvapivě aktivní, ačkoliv to v roce 1994 ještě nikdo netušil... Ještě v roce 1994 vyšlo Best Of Nirvana. album totálně o ničem, bez jediného bonusu, pouze strohý výčet největších hitů, ale bylo jasné že po tragické události bude i to zlatá žíla.

V roce 1996 vyšel v textu několikrát zmíněný živák From The Muddy Banks Of The Wishkah. Kvalita je slušná a dobře se prodával. Přesto doporučuji spíše nějaké ty bootlegy (a nejen zmiňovaný Reading 1992).


Krist Novoselic založil dvě superskupiny, ze kterých se vyklubaly především superpropadáky a s hudebnní kariérou se definitivně rozloučil. Zato Dave Grohl dokázal nemožné a vystoupil ze stínu sebe sama coby bubeníka Nirvany, založil skvělou formaci Foo Fighters a až do dneška stále veleúspěšně koncertuje a vydává alba. To by ale bylo na další samostatný článek.

V roce 2002 přišel šok, když bylo oznámeno, že ové Best Of bude obsahovat jednu dosud nevydanou skladbu, a nakonec se tak skutečně stalo, byla to You Know You're Right, do té doby známá pouze jako bootleg z živého vystoupení v roce 1993.


V roce 2004 došlo k sebrání rarit, demáčů, živých nahráve a dosud nevydaných verzí starších skladeb a vznikla kompilace již několikrát zmiˇovaná - kompilační trojalbum With the Lights Out. Vydání alba provázely obrovské neshody mezi všemi třemi vlastníky práv. Naštěstí se ale nahrávky dostaly na veřejnost a máme tak to, co bychom jinak jen obtížně sháněli, oficiálně vydané. Rok nato pak vyšla sbírka demosnímků, která byla popisována už na začátku článku, protože obsahuje především nahrávky právě z těchto raných fází, z let 1984-1990.


Při výročí 20 let Nevermind také vyšla reedice i s původními mixy (zajímavé), BBC live, demosnímky (špatný zvuk) a také koncertem z turné k Nevermind.


Čas od času se vyskytne spekulace o tom, že se našla nová neznámá, dosud nezveřejněná nahrávka Nirvany. Obvykle jde o fake a sám už tomu vůbec nevěřím, o Nirvaně už víme všechno. Od Nirvany už nic nového neuslyšíme, bohužel. Pokud ale chcete slyšet přece jen něco co od Nirvany neznáte, doufám že vám pomohl můj článek.Nirvana tu byla, už není, ale zůstalo po ní něco, co už nikdo nikdy nesmaže. To mi věřte.
Tak díky za to...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama