Tata Bojs - Biorytmy (2002)

29. dubna 2012 v 22:31 | Miloš Vaníček |  Recenze albV souvislosti s loňským vydáním nové desky Ležatá osmička se zvedla vlna zájmu o hanspaulské Tata Bojs. I já jsem při té příležitosti oprášil svou velice oblíbenou placku, na kterou se po vydání Ležaté osmičky (neprávem) téměř zapomnělo a která shodou okolností letos slaví desetiletí existence. V době jejího vydání už Tata Bojs měli za sebou nelehké začátky spojené s nepochopením alternativního rocku na naší scéně, první desky, překonání řady překážek a konečně také zásadní milník v jejich kariéře, skvělé, zlomové a dnes už kultovní album Futuretro z roku 2000. 2 roky po jeho vydání (a také po nepovedené, rádobyvtipné remixovce) dozrál čas na další řadovku, kterou očekávali netrpělivě nejen fanoušci, ale po předchozím fenomenálním úspěchu i široká veřejnost a dokonce i mainstream! Všichni se dočkali v dubnu 2002, kdy vyšla deska s jednoduchým, ale pěkným obalem v surrealistickém duchu na přírodní motivy a jmenovala se Biorytmy.

Začneme tradičně první skladbou. Náměsíčná je na naše tehdejší poměry těžká alternativa (což pro světové měřítko samozřejmě neplatí), hudebně nic moc nového do žánru nevnáší, slyšíme ale od prvních tónů kvalitní hru na nástroje, špičkový zvuk (spolu s produkcí - aby ne, když se na ní podílel místr Dušan Neuwerth), zkrátka najevo vychází prvotní vjem, že jde o víc než důstojné pokračování slibně rozjeté kariéry. No a text - text je přímo brilantní.
I když máme svý obavy
(oba víme že)
clean je čistý dirt je špína
nechci Ti dávat klíny do hlavy
chci ti dát hlavu do klína

K následující vlezlé se Milan Cais drze pokusil napsat skutečně vlezlou melodii pro svůj text a ozvláštnit tak album. Neuvěřitelný pokus. Neuvěřitelnější to, že vyšel. Gratuluji. Nicméně ze zmíněného důvodu vám nedoporučuji poslech tohoto tracku:-)

Z B.M.O. přímo srší na všechny strany snaha o alternativu, originalitu, neotřelý sound, psychadelii, ale tady se myslím naplno projevilo známé moudro o tom, že všeho moc škodí - mě se to nelíbí.
Jen uvedu základní informaci - celkový zvuk se kolem poloviny zlomí a změní.

Tanečnici, bezesporu největší hit Tata Bojs, asi netřeba představovat, vždyť ji dodnes hrají v rádiích. Není to náhodou, tato skladba totiž patří nejen k nejznámějším, ale i nejlepších. Skvělou hudbu doplňuje vynikající text, inspirovaný tím, jak hodného chlapce Milana Cajse jeho "skvělej kámoš" Mardoša odvezl se zavázanýma očima ve svém Ctroenu 2CV - "Kachně" do bordelu. Ke skladbě byl natočen ve své době i videoklip coby první singl z alba.
P.S.: i když asi Tanečnici znáte, musím uznat, že v kontextu poslechu celé desky dostává nový, další, těžko popsatelný rozměr...


Po tom, co první třetina alba po postupném oťukávání a gradování skončila explozí energie v Tanečnici, následuje zklidnění. Dubová psychóza je (asi zcela záměrně) nerušící, kvalitně zpracovanou vatou, která se na deskách Tata Bojs tou dobou občas vyskytovala. Sama o sobě sotva obstojí, ale spoluutváří obraz alba jako celku.

Snová je pak speciální případ - jde o opravdu velkou alternativu, která si posluchače musí najít a rozhodně jich nebude moc. Vtip je v tom, že uprostřed flegmatický Mardoša asi 3 minuty vkládá svoji teorii, která se většině normálních lidí bude zdát šílená, stejně jako celá skladba. Aby člověk mohl tuhle skladbu miloval, musí ji pochopit, a aby ji pochopil, musí na to být správný blázen ve správném psychickém rozpoložení. Já ten dar mám, takže za mně - je to senzační! Ale nedělám si iluze, že budu v menšině. O to ostatně také šlo.


Taneční vypalovačka Attention Aux Hommés! (česky Pozor na muže!) s nezapomenutelným ústředním riffem je druhým singlem z alba a byl k ní také natočen klip, tentokrát obsahující několik hvězd společenského života. Také srdeční záležitost a dlouho očekávaná akvizice koncertů pro všechny fanoušky. Detailní provedení drobností dokládá použitá samplů z českého znění (s Filipovského dabingem) z filmu Pitipitipa a Louis de Funésem, zatímco text je ve Francoužštině. Jelikož francouzsky nevládnu, nepřísluší mi hodnotit cokoli v souvislosti s textem a jeho interpretací. Podívat se ale můžete na povedený klip. Na začátku se v něm mihne Mardošova zmíněná "Kachna".Také Časová obsahuje samply z francouzské komedie. Každý, kdo se o kinematografii alespoň trochu zajímá, bezpečně identifikuje film Policajt nebo rošťák coby jednu z nejslavnějších rolí Jeana-Paula Belmonda. Skladba na mně působí tak, že je vystavěna kolem zmíněných samplů.

Časová ale byla pouze jakýmsi předvojem, připravujícím atmosféru pro příchod dalšího vrcholu, opět vrcholu nejen v kontextu Biorytmů, ale celé diskografie. Sampl opět z filmu Policajt nebo rošťák uvede pecku s názvem Vozejček, s famózní melodií. Než ještě nějak komentuvat, přesvěčte se radši sami na vlastní uši.


Opět typičtí Tata Bojs se prezentují v pořadí deváté Šťastnější. Je to na tomto albu naposledy - ale k tomu se ještě dostaneme. Já myslím že po famózním Vozejčku přichází opět klidnější část, podobně jako po Tanečnici u Dubové psychózy. Tak na mně koncepce desky působí a pravděpodobně asi půjde o záměr.

Shower Girl. Tak takhle jste Tata Bojs ještě neslyšeli. Úplně jiný jednak zvuk, ale také text - v angličtině zpívá Klára Nemravová. Velice zajímavá anomálie.

Desku uzavírá disco/electro skladba Růžová armáda, opět nepříliš typická. Nepatřím mezi vyznavače podobných hudebních směrů, proto mě ani tento track nijak nezajímá a na rozdíl od zbytku desky je mi úplně volný. Určitě se ale najdou posluchači, kteří elektronické kejkle docení více než já.


Z kontextu tvorby by se správně na album mělo nahlížet jako na pokračovatele Futuretra, což tak také bylo, pak přišly další desky korunované loňskou Ležatou osmičkou, a deska upadla v zapomnění, ale přece jen z ní pochází skladba, která se asi každému ve spojení s Tata Bojs vybaví jako první. Album sice poněkud přežila, ale i na to se dá nahlížet pozitivně. Osobně řadím desku k tomu vůbec nejlepšímu, co hanspaulská kapela natočila. Album Biorytmy je moje srdeční záležitost.
Desítka je pro kultovní, legendrní a nepřekonané/nepřekonatelné desky, což Biorytmy nejsou. Dám 8. S tím, že 9 nebo i 10 tu čeká na další album. Možná i od Tata Bojs, moudří už vědí...

Moje hodnocení: 8/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama